ŽMAN
Župni ured Glavosijeka sv. Ivana Krstitelja, 23282 Žman.
Župnik: Don Martin Jadreško (Sali), mob. 091-548-3350
Žman je naselje s manjom lučicom na jugoistočnom dijelu Dugog otoka. Njegov stariji dio je udaljen pola kilometra od mora a noviji se rasporedio u uvali Žmanšćica. Ime ŽMAN prvi se put spominje 1260. god. Dakle, pred više od 730 god. pod imenom Mecano, Mžan (P. Skok), a znači “srednje selo”, tj. između Sali i Luke. “Ecclesia Sancti Johannis de Mecano” spominje se 1260. god. Žmanci su riječ Mžan preoblikovali u Žman već u 16. st. U lat. izvorima zove se Armanum, Azmanum. Talijanski okupatori su ga za 2. svj. rata zvali Giminiano. Župni naslovnik i mjesni zaštitnik je sv. Ivan Krstitelj, a njegov je blagdan (fešta) Glavosijek, usikovanje – 29. kolovoza – mučeništvo sv. Ivana Krstitelja.
U Žmanu je dobro sačuvano i starohrvatsko glagoljaško pjevanje. Žmanski napjev mise vrlo je sličan saljskom i veloiškom napjevu, sa svojim vlastitim inačicama (tzv. “Silbinska misa”, vrlo slična Missi apostolorum koja se nekafa pjevala u zadarskoj katedrali). Sačuvani su i drugi napjevi (Blagoslov puka, Gospin plač, Zdravo Tilo, Litanije, Oficij za mrtve…). Osobito je zanimljiv žmanski Očenaš, te je njegov notnsi zapis ušao i u liturgijsku pjesmaricu HBK Pjevajte Gospodinu pjesmu novu. Uz taj napjev ušli su i napjevi za psalmodiju iz Žmana (Blagoslovljen Gospodin Bog Izraelov). U Žmanu se redovito pjeva Vjerovanje a prigodimice se i glagolja, na staroslavenskom. Žmanska je misa snimana više puta (Edvin Bukulin, 1960-tih godina, Livio Marijan 2000.) te je i notno zapisana (E. Bukulin, Domagoj Kalcina).
Na blagdan Usikovanja (Glavosijeka) sv. Ivana Krstitelja, kako Žmanci zovu svoju feštu, u nedjelju 29. kolovoza 2010., Žman je svečano proslavio 750 godina od prvog spomena svoje župne crkve i mjesta. Godine 1260., 11. lipnja, papa Aleksandar IV., pišući potvrdu samostasnu sv. Nikole u Zadru o onome što posjeduje, spominje posjede u mjestu Žman, njegovu župnu crkvu, polja i vinograde. Svečanu glagoljašku misu na starom Žmanskom napjevu predvodio je zadarski nadbiskup mons. Želimir Puljić, i potom procesiju sa Svečevim kipom kroz mjesto.
- Žman, panorama
- Žmanska uvala
- Žman, proslava 750. obljetnice prvog spomena župe i mjesta
- Žman
- Žman, procesija na “Osikovanje” (Glavosijek Ivana Krstitelja), župna fešta
- Žmansko jezero
1. Župna crkva
Šematizmi spominju staru župnu crkvu sa sedam oltara, koju prije 1626. g. podigoše benediktinci. Današnja je crkva obnovljena i proširena stara. Ima dvije pokrajnje lađe, a to je rijetkost u manjim mjestima. Prava je šteta što nije na povišenijem mjestu jer bi dobila na izgledu. Ima pet oltara. Glavni oltar s četiri mramorna stupa posvećen je sv. Ivanu Krstitelju. Na njemu su prikladni drveni kipovi tirolske izrade: sv. Ivan Krstitelj i sv. Josip. Oltarna pala, slika, djelo je talijanskog slikara Antonija Zuccara iz Trsta. Od njega su vjerni Žmanci kupili i tri manje oltarne pale na pokrajnjim oltarima sredinom 19. st. Na svima piše da ih je izradio slikar “A. Zuccaro F. a spese di tutti i villici di Zman” – na trošak svih seljana Žmana. Pokrajnji oltari imaju također stupove od crvenog mramora: oltar Gospe od Zdravlja s Gospinim kipom i oltare sv. Josipa, sv. Križa i sv. Roka. U crkvi se čuvaju vrijedni umjetnički predmeti, zlatarski radovi domaćih majstora: četiri ophodna križa, kalež, piksida, pokaznica… Najveći i najljepši srebrni križ dao je izraditi ribar “Juraj Mrdeša sa svojim drugovima od koristi svojih mreža” – kako svjedoči ugravirani natpis na talijanskom jeziku.
Proslava 750. obljetnice prvog spomena župne crkve 2010. g.
2. Spomen-knjiga o župi Žman
O 730. obljetnici prvog spomena mjesnog imena ŽMAN (1260.-1990.) objavio je župni ured Žmana spomen-knjigu Župa Žman, tiskanu u Zagrebu 1992. godine. Život Žmana u proteku vremena 1260.1992. prikazao je dr. Božidar Finka brojnim povijesnim podacima. U svom osvrtu na umjetničke predmete u žmanskoj crkvi iznio je iscrpne podatke dr. Ivo Petricioli uz slikovni prilog rijetkih umjetnina. Brojne glagoljske spomenike žmanske glagoljske župe detaljno je prikazao na 25 stranica g. Nedo Grbin. Župnik Tito Šarin prikazao je crkveno-vjerski život u župi nekad i danas. Iznio je i imena najznačajnijih čuvara naše vjerske i narodne baštine – popove glagoljaše te nabrojio 117 svećenika rodenih u Žmanu, prema podacima koje je pronašao u glagoljskim matičnim knjigama njihov revni istražitelj don Vladislav Cvitanović. Iznio je i popis Žmanskih župnika, vrijeme njihova župnikovanja i njihovo rodno mjesto. Ukupno 63 župnika. Djelovanje crkvenih bratovština i pobožnih društava opisala je gđa. Marija Ramov, a o vjerskoj i prosvjetnoj baštini Žmana progovorio je ugledni župljanin Emil Morović. Uspomene na život i ćud, vrline i mane svojih mještana iznio je “po žmansku” prof. Zlatko Vidulić. I na kraju, o svojim župnicima don Mirku Didoviću i don Šimi Maroniću iznio je sjećanja i izraze zahvalnosti prof. Rozario Šutrin. Knjiga Župa Žman prva je knjiga o Žmanu, dokument časne prošlosti, na diku i zavjet budućim naraštajima.
3. Žmanska zvona
Do prije desetak godina s lijeve strane crkvenog predvorja dizao se neugledan kameni zvonik s dva milozvučna zvona. Njihov je skladan romon ispunjao čitavu nizinu polja. Poduzetnošću župnika don Tita i zalaganjem svih župljana i iseljenika Žmanci su 1986. g. podigli nad sakristijom novi zvonik od armiranog betona, visok 19 m. Krajem 1986. premjestiše zvona iz staroga u novi zvonik, a u proljeće 1990. god. ih i elektrificiraše. Veće zvono na podnožju ima natpis ŽMAN 1923. Na sebi ima utisnut slavni križ Kristov i ukrase od cvijeća. Naziv ljevaonice čitamo pri dnu: PREMIATA FONDERIA DE POLI IN VITTORIO VENETO, ITALIA. Na zvonujoš susrećemo ugravirane likove svetaca: sv. Lovre i Nikola, Gospa od Zdravlja. Sv. Josip i sv. Janja imaju ispisana i svoja imena. Manje zvono je 40 godina starije s podužim latinskim natpisom: IN HONOREM S. JOHAN. BAPT. DECOL. / CURA FABRICAE POPULIQUE A. ZMAN / FRANCISCO JOSEPHO IMPERATORE PFA PETRO DOMNIO MAUPAS / ARCHIEPISCOPO JADRENSI / ANNO DOMINI MDCCCLXXXIII. To u prijevodu znači: Na čast Glavosjeka sv. Ivana Krstitelja / zajedničkim nastojanjem crkovinarstva i puka u Žmanu / za cara Franje Josipa i Petra Dujma Maupasa / nadbiskupa zadarskoga / godine Gospodnje 1883. Na drugoj strani čitamo natpis: VOX DOMINI IN VIRTURE / VOX DOMINI IN MAGNIFICENTIA / DOMINUS BENEDICET POPULO SUO IN PACE. To na hrvatskom znači: Glas Gospodnji u sili / glas Gospodnji u veličanstvu / Gospodin narod svoj blagoslivlje mirom. I ovo je zvono išarano ukrasima od cvjetnih vijenaca a na gornjem dijelu ima likove: Isus na križu, Prežalosna s Ivanom i Marijom Magdalenom, sv. Lovre, sv. Petar, Ivan Krstitelj i krvnik s njegovom glavom, Marija na nebo uznesena.
4. Iz statistike župe
Godine 1608. Žman je imao 348 stanovnika (Jelić, Zadarsko otočje); 1750.- 295 duša; 1879. – 313 duša (Bianchi); 1911. – 574 stanovnika; 1928. – 645 st. u 82 obitelji; 1938. – 747 + 45 odsutnih; 1946. – 640 prisutnih; 1974. 420 st. i 981. – 275 duša. Visoki jubilej 730. obljetnice prvoga spomena imena Žman župa je proslavila 8. kolovoza 1992. god. svečanom akademijom i promocijom knjižice Župa Žman. Tom je prigodom istaknuto da knjižica o Žmanu i prigodno slavlje želi poboditi ponos današnjih Žmanaca te biti nadahnuće mladom naraštaju da se i dalje održi na ovom djeliću naše domovine.
“Mila Gospe, svet’ Ivane
Čuvajte nas po sve dane!”
Panorama žmanske luke i sela
[1] Rozario Šutrin, Iz povijesti naših župa, Dugi otok I. Žman, u: Vjesnik zadarske nadbiskupije, God XLIV. Br. 3-4/1999. str. 155-156.