ZAGLAV
Zaglav misto na vrhu od gore,
iz tebe se vidi sinje more…
(narodna)
Zaglav je mjesto i župa na Dugom otoku, tri kilometra zapadno od Sali. Stariji dio naselja prostire se pretežito na zaravni povrh pitome uvale Triluke. U posljednje vrijeme mjesto se sve više razvija uz more jer je uvala Triluke postala veoma prikladno čvorište, zaštićeno trajektno pristanište s benzinskom crpkom. Zaglav spada medu najmlađa mjesta Dugog otoka. Spominje se sredinom 15. st. (prvi put 1445.) kad je zadarski bogati građanin Grgur Mrganić darovao franjevcima trećorecima “jedan posjed na Dugom otoku u mjestu Zaglav” i dao sagraditi samostan s crkvom sv. Mihovila Arhanđela. Ugovor je potpisao s graditeljima 1444. a crkva je posvećena 9. VIII. 1458. godine, kako svjedoči glagoljski natpis “o kršćenju crkve” na dovratniku portala samostanske crkve, danas ugrađen u portal s lijeve strane ulaza u samostan (Br. Fučić, Geog. natpisi, 380. str.). – Samostan trećoredaca glagoljaša u Zaglavu zove se Mostir, a to je čakavska varijanta lat. i grčke riječi monasterium (P. Skok, Slavenstvo…, str. 119.).
Župni ured Sv. Mihovila, Zaglav, 23282 Sali.
Župnik: fra Šime Antonina TOR; tel 377-181.
1. Crkva i samostan
Crkva sv. Mihovila Arhanđela dugačka je 10,50 i široka 5,08 m. Ima svetište (3 x 3 m) koje je, kao i lađa, presvođeno oštrim gotičkim svodom. Na fasadi ima gotički prozor i zvonik-preslicu. Na glavnom oltaru stara slika sv. Mihovila, ulje na platnu, zamijenjena je dosta vjernom kopijom. U crkvi su još oltari Majke Božje i sv. Ante s prikladnim slikama i tri drvena kipa. Crkva čuva vrijedne liturgijske predmete od srebra: procesionaini križ, kalež, piksidu, pokaznicu. .. U samostanu sv. Mihovila u Zadru privremeno je pohranjeno vrijedno drveno raspelo iz 16. st. Samostanska crkva ujedno je i mjesna, župna crkva. Za podatke i fotografije vidi: www. franjevcitor.hr (Samostan sv. Mihovila Zaglav)
2. Zbornik – Zaglav
Protekle 1998. god. objavljena je prigodna monografija o Zaglavu, njegova crkvena i kulturna povijest, zbornik Zaglav – 600 godina prvog spomena, 540 godina posvete crkve svetog Mihovila Arhandela. Uredili su ga: Dino Čuka, Cvjetko Milanja i Izak Špralja. Zbornik obuhvaća 220 stranica. Prilog o počecima života samostana i doprinosu njegovih redovnika glagoljaša narodnom biću otočana napisao je fra Petar Runje. Dr. fra Anđelko Badurina piše o crkvi, samostanu i njegovoj kulturnoj baštini. Današnji upravitelj samostana i župe o. Šime Antonina prikazao je vjerski i liturgijski život u župi Zaglav, naveo imena brojnih svećenika, redovnika i redovnica, rođenih u Zaglavu. Naučni pogled na čakavski govor mjesta iznio je akademik dr. Božidar Finka, a glagoljske spomenike crkve i samostana obradio vrijedni, nedavno preminuli zaljubljenik u glagoljsku baštinu g. Nedo Grbin. Prof. dr. Cvjetko Milanja predstavio je svoga mještanina, uglednoga zadarskog kanonika i osnivača hrv. književne kritike dr. Jakova Čuku (Zaglav 1868. – Rim 1928.) koji se potpisivao književnm imenom Jakša Čedomil. Bogoslužno pjevanje u zaglavskoj crkvi opisao je mo. o. Izak Špralja. U svome završnom dijelu knjiga o Zaglavu iznosi zanimljive priloge domaćih autora.
3. Zaglavska zvona
Privremeni betonski zvonik, prekriven kupama kanalicama, podignut je 1935. god. za gvardijana o. Anđelka Buratovića. Na njemu je križ, postavljen 1959. g. u povodu 500. obljetnice posvećenja crkve. U zvoniku su smještena dva zvona koja je nabavio 1931. god. iz Zagreba o. Petar Turkalj. Veće zvono ima promjer 72 cm. U medaljonu ima utisnut žig ljevaonice: PRVA ODLIKOVANA LJEVAONICA ZVONA – KVIRIN LEBIŠ, ZAGREB. Ukrasi na zvonu: vijenac od ruža povezan školjkama. S druge strane: lik Krista Kralja na prijestolju sa srcem na prsima. Ispod natpis: KRISTE KRALJU, VLADAJ S NAMA! Još se vidi lik Majke Božje s natpisom: NA SLAVU BOGA – SLOGA PUKA ZAGLAV 1947. Manje zvono ima lik sv. Mihovila s vagom u ruci i ukras od geometrijskih figura. Ispod natpis: SV. MIHOVILE, BRANI NAS! Drugi natpis ističe ime ljevača: SALIO A. BLAZINA, ZAGREB, G. 1931. Do god. 1921. Zaglav je pripadao župi Sali. Te godine nadbiskup dr. Vinko Pulišić, dekretom od 26. travnja, proglasi Zaglav samostalnom kapelanijom. Dušobrižničku službu od osnutka naselja Zaglav vršili su samostanski redovnici.
“Hvalen est Gospodin Bog va viki vikom! Amen. Bogu hvali. “
- Glagoljski naptpis, 1567. Samostan Zaglav
- Zaglav, Župna (samostanska) crkva sv. Mihovila (unutrašnjost)
- Zaglav, procesija na sv. Mihovila
- Zaglav, Župna (samostanska) crkva sv. Mihovila (unutrašnjost)
Panoramski pogled na Zaglav
[1] Rozario Šutrin, Iz povijesti naših župa, Dugi otok I. Zaglav, u: Vjesnik zadarske nadbiskupije, God XLIV. Br. 3-4/1999. str. 154-155.